Event-bild

Sportlov i museet!

Sportlovsaktiviteter under vecka 8 och 9. Öppet båda veckorna – måndag till söndag 11:00-16:00.

Under sportlovet har vi fullspäckat med roliga aktiviteter här på Arsenalen, för så väl stora som små! Vi kommer erbjuda aktiviteter varje dag under lovveckorna och därför är inträdespriset för barn 50 kr och de får då ta del av allt som händer i museet! När ni väl är här kan ni ta del av en exklusiv visning i vår pansarbandvagn tillsammans med Anders och lyssna på hans spännande berättelser om att vara soldat. Eller varför inte följa med en av våra museivärdar på en intressant barnvisning?


Inne i museet kan du kliva in i och utforska bandvagnen. Vi har en pysselverkstad med mycket roliga saker att pyssla för den som vill. Eller varför inte få dig en ansiktmålning?


Utanför museet kan du följa med på en åktur med vår bandvagn 206.
Obs! Biljetter till åkturer med bandvagn ingår inte i entrépriset och köps på plats i museet. Kostar 100 kr per person. 


Entrépris: 50 kr per barn 3-11 år. Vanliga entrépriser gäller för övriga åldrar.


Pansarloppet!


Under lördagen den 22/2 anordnas Pansarloppet klockan 11:30. Delta och visa upp din pansarstyrka genom att ta dig igenom en slinga, joggandes, gåendes eller om det är snö på skidor kanske? Loppet rekommenderas för barn i åldrarna 5-11 år.



SCHEMA FÖR SPORTLOVSAKTIVITETER 


    Sportlov Schema2